Чеське кладовище Мартинівка

Фото на тему Чеське кладовище Мартинівка

Освячення каплиці 28.09.2019

Фото на тему Чеське кладовище Мартинівка

Освячення каплиці 28.09.2019

Фото на тему Чеське кладовище Мартинівка

Освячення каплиці 28.09.2019

Село Мартинівка (Мартіновка) Рівненського району було засноване чехами-переселенцями з округу Полічка (Моравія).

Перша згадка про населений пункт –  23.11.1873 року. Цього дня в м. Рівне в присутності царського нотаріуса було підписано договір між польським шляхтичем Порчинським із Новосілок (Дворович), з одного боку, та з чеськими поселенцями на чолі з Йозефом Дворжаком, із іншого, про купівлю 279 гектарів землі (переважно лісів) вартістю 4000 рублів сріблом. Дійсність договору було підтверджено старійшиною чеських поселень на Волині Сладеком, що проживав у селі Глинськ.

Порчинський запропонував назвати поселення «Мартинівка»: на честь прізвища управителя тих лісів – Мартіновскі.

У 1888 році було закладено сільське кладовище, на якому в 1926 році було побудовано римо-католицьку каплицю. Будівництво здійснювали чехи з Мартинівки. Цеглу для каплиці виготовлено в сусідньому селі Дібрівка (Дембровка) в цегельні чеха Кубіна. Уздовж стін каплиці стояли 2 дерев’яні лави, по кутках – 4 високі підсвічники, навпроти вхідних дверей – жертовний столик, над яким висів дерев’яний хрест. Каплиця використовувалася лише для похоронного обряду. Після виїзду чехів із Волині до Чехословаччини в 1947 році будівля поступово почала руйнуватися.

У березні 2016 року польсько-український журналіст і краєзнавець Чеслав Хитрий провів дослідження кладовища та опис могил. Через руйнування та погане збереження надгробних плит багато могил не ідентифіковано також можливі неточності.

У 2018 році, з ініціативи та фінансового сприяння жителя села Грушвиця Перша Романа Стасюка, здійснено реставрацію каплиці.