Свято-Покровська церква (1766 р)

Фото на тему Свято-Покровська церква (1766 р)

Інвентарний опис церкви 1604 року

Фото на тему Свято-Покровська церква (1766 р)

Отець Лев Ліхтанський

Свято-Покровська церква

(Дата побудови – 1766 р.)

Пам’ятка архітектури місцевого значення.

 

У 1583 році, згідно з поборовим реєстром, записаним у Луцьку, Богуш Промчейко з Грушвиці платив податок за будинок священика (логічно припустити, що була і церква).

У 1604 р.  в інвентарному описі Грушвиці значиться новозбудована церква. Її опис: дах, вкритий ґонтою, шість засклених вікон без ґрат, церковний інвентар (47 позолочених образів, срібний та цинковий келехи, престол, жертовник, Євангелія напрестольна, покрита чорним оксамитом та оздоблена срібною оправою, Євангелія учительне, Апостол, Псалтирі, Устав, Мінеї, два дзвони). Там же зазначалося, що біля «новозбудованої» церкви була «стара».

Наступну згадку маємо 1629 р., де вказано що серед 203 будинків у Грушвиці був дім священика, а село належало Миколі Чарторийському з Клевані. В той час село входило до десятки найбільших сіл Волинського воєводства й мало всі шанси перетворитися на містечко. Але в 1640-1650 роках село було втягнуте у вир подій Хмельниччини та зазнало нападів татар. У переписі населення Луцького повіту, з приводу збору поголовного податку, в 1677-1679 роках село Грушвиця значиться, як зруйноване або спалене. Ймовірно, що й церкву, описану в інвентарі 1604 року, також було знищено.

У 1766 р. на кошти прихожан та польського поміщика Яна Непомука Камєнского було збудовано нову церкву в ім’я Покрови Пресвятої Богородиці. Існує версія, що дзвіницю добудувано пізніше. У 1774 році храм був оновлений.

 

Деякі відомості про священнослужителів:

  • отець Даниїл Діаковський (1799-1804)
  • отець Павло Кременецький (1806-1840)
  • отець Аполінарій Тарнавський (1840-1866)
  • отець Іоан Червинський
  • отець Митрофан Червинський
  • протоієрей Федір Соболевський (1922-1950)
  • протоієрей Борис Соболевський (1950-1956)
  • протоієрей Лев Ліхтанський (1956-1968)
  • чергування священників Волинсько-Рівненської єпархії (1968-1974)
  • протоієрей Ілля Кухаревич (1974-2002)
  • протоієрей Юрій Трофімчук (07.02.2000-15.10.2001)
  • протоієрей Данило Ільницький (19.11.2002-08.07.2003)
  • ієрей Володимир Тимощук (08.07.2003-12.12.2003)
  • протоієрей Сергій Нечипорук (з 2003 р.)